Elementy kute a prawo budowlane
Prawo budowlane wymusza zabezpieczenie schodów i klatek schodowych w sposób zgodny z normami. Podane tam są zarówno wymiary samej balustrady, jak i odstępy między szczeblami. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ warunki budowy mogą różnić się dla różnych obiektów i elementy kute odpowiednie dla jednego projektu, nie muszą być poprawne dla innego.
Balustrady wykonane ręcznie
Obecnie stosuje się najczęściej balustrady z metalu. Materiał ten z powodu swojej trwałości będzie trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem. Oprócz walorów technicznych wyroby z metalu pełnią funkcje dekoracyjne. W zależności od stylistyki wykonania mogą być w całości wykonywanie ręcznie przez kowali artystycznych. W tym wypadku klient ma wpływ na ostateczny wygląd i pewność, że będzie to balustrada wykonana w jednym egzemplarzu. Tańszym rozwiązaniem jest konstrukcja, do której budowy będą użyte elementy kute. W warsztacie ślusarskim łączone są kształtowniki stalowe w podstawową konstrukcję według wcześniej narysowanego szablonu. Do wyboru są mniej lub bardziej skomplikowane dekoracyjne rozety kute. Ich wybór zależy tylko od upodobań inwestora. Stosując takie dekoracyjne elementy mamy wpływ na wygląd balustrady i możemy powtórzyć wzór w całym budynku. To ułatwia aranżację wnętrza i możliwość, aby ozdoby kute były bardzo dekoracyjne. W przypadku kiedy mamy więcej miejsca na zabudowę metalowej ażurowej powierzchni możemy dodatkowo montować groty kute .
Metalowa trwałość
Stosując metalowe przegrody, zapewniamy bezpieczeństwo domownikom. Materiał nie traci na swoich walorach z upływem czasu. Nie wymaga też tak częstej konserwacji, jak drewniane tralki. Można również podkreślić styl budynku i dodać lekkości klatkom schodowym. W zależności od stylu preferowanego przez inwestora wykonawca może stosować płaskie lub przestrzenne tralki do balustrad. Drugim czynnikiem malowanie i efekty dekoracyjne uzyskiwane przez użycie farb strukturalnych i patyn służącym wykonaniu efektów postarzeń.